Wpływ wymiotów na działanie tabletek

Dziewczyna bierze wieloskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Przyjmuje je o godz. 22.00. We wtorek, tj 26.01., po zażyciu tabletek miała problemy żołądkowe, nie związane z tabletkami, czego następstwem były wymioty. To jej drugie opakowanie tabletek. Ma 29 lat. Następnego dnia normalnie wzięła tabletkę o stałej porze. 31.02. kochaliśmy się bez zabezpieczenia. Czy tabletka rozpuściła się w żołądku i działała prawidłowo, czy jej działanie może być osłabione? Jakie są w tym przypadku szanse zajścia w ciężę? Czy można coś zrobić jeszcze w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę?

ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Wymioty w okresie 3-4 godzin po zażyciu pigułki mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. W takim przypadku należy zażyć jakiś czas po wymiotach (tylko trzeba pilnować, żeby nie minęło więcej niż 12 godzin od właściwej pory zażycia pigułki) następną pigułkę. W takiej sytuacji wszystko jest w porządku. Rozumiem, że tak Państwo nie postąpili. W takiej sytuacji najlepiej jest zabezpieczać się dodatkowo przez 7 następnych dni, a jeśli w tym czasie wypada akurat 7-dniowa przerwa w zażywaniu, to warto pominąć tę przerwę i od razu rozpocząć nowe opakowanie. Po upływie około 2-3 tygodni od opisanych wymiotów, proszę zrobić test ciążowy. Ryzyko ciąży zależy od tego, w którym tygodniu cyklu doszło do wymiotów - największe jest, jeśli był to pierwszy tydzień cyklu.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to ma jakiś wpływ na działanie tych tabletek?

Witam, Mam mały problem. Biorę tabletki antykoncepcyjne od 9 dni i Od wczoraj pojawiła się u mnie biegunka. Tabletkę przyjmuje o 21 każdego dnia. Natomiast biegunka pojawiła się wczoraj o godzinie 20, a dzisiaj o godzinie 16 czy ma to jakiś wpływ na działanie tabletek antykocepcyjnych? Dodam ze mam 18 lat.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

biegunka lub wymioty mogą zaburzyć wchłanianie tabletki antykoncepcyjnej, jeśli dolegliwości te wystąpią w ciągu czterech godzin od przyjęcia tabletki.

W Pani przypadku dolegliwości wystąpiły znacznie później, dlatego w opisanej sytuacji nie powinno dojść do obniżenia skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Gdyby biegunka pojawiła się do czterech godzin od połknięcia pigułki, to w ulotce dołączonej do opakowania tabletek znajdzie Pani zalecenia od producenta danego preparatu.

Podobne pytania znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-przed-i-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-biegunka-moze-obnizyc-skutecznosc-antykoncepcji, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowa-biegunka-a-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wpływ leków na działanie tabletek - jak to jest?

Witam, W związku z niedoskonałościami skóry (kilka pryszczy), które pojawiają mi się na twarzy, wybrałam się do dermatologa. Pani doktor zapisała mi żel (sub. czynna adapalen) i krem do smarowania skóry twarzy. Wolałabym się upewnić czy leki te nie będą osłabiać działania tabletek antykoncepcyjnych. Przeczytałam dokładnie ulotki żelu i kremu, na ulotce kremu nie ma informacji dot. antykoncepcji, a na ulotce żelu przeczytałam informację, której nie rozumiem tj. "Nie powinny stosować leku - żelu kobiety w wieku rozrodczym, o ile nie stosują skutecznej antykoncepcji" co to oznacza? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witaj,
lek stosowany miejscowo w tym przypadku nie powoduje obniżenia skuteczności działania środków antykoncepcyjnych. Może on być jednak szkodliwy dla płodu i jeżeli pacjentka nie stosuje dodatkowej antykoncepcji powinna rozpocząć ewentualnie wstrzymać się od współżycia tak by w przypadku ewentualnego zapłodnienia nie zadziałały substancje szkodliwe dla płodu.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty