Pominięcie pigułki antykoncepcyjnej w 3 tygodniu cyklu

W sobotę, drugiego dnia 3 tygodnia, wyjechałam do innego miasta na cały dzień i niestety zapomniałam wziąć tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj tabletki biorę ok. godziny 22.00, ale ze względu na to, że nie miałam ich przy sobie sobotnią tabletkę wzięłam od razu po powrocie następnego dnia, ok. 10.00. Minęło zatem ok. 12 godzin i wiem, że skuteczność działania tabletek możne być zaburzona. Moje pytanie w związku z tym jest takie, czy wystarczy jeżeli będę stosować dodatkowych środków antykoncepcji do końca opakowania i przez 7-dniowa przerwę i następne opakowanie zacząć normalnie bez żadnych dodatkowych środków? Czy może się mylę i są jakieś inne metody? Proszę o szybką odp., ponieważ gdzieś zapodziałam ulotkę:( i z góry dziękuję za poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli dobrze zrozumiałam,  spóźniła się Pani 12 godzin z zażyciem pigułki z trzeciego tygodnia cyklu, tak? Trzeba to zdarzenie potraktować tak, jakby pominęła Pani pigułkę w trzecim tygodniu cyklu. Najlepiej byłoby zajrzeć do ulotki swojego preparatu, tam na pewno jest napisane, jak należy postąpić (może Pani jeszcze poszukać ulotki w Internecie - niektórzy producenci zamieszczają w sieci informacje o swoim leku).

Prawdopodobnie (jeśli zażywa Pani pigułki dwuskładnikowe jednofazowe) jest zalecone, aby zażywała Pani pigułki aż do skończenia opakowania, a następnie (bez robienia 7-dniowej przerwy) przeszła do kolejnego opakowania. Jednym  słowem - należy zażyć jedno opakowanie po drugim. Przy takim postępowaniu ochrona przed ciążą jest zachowana i nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania się. Miesiączka wystąpi w takiej sytuacji prawdopodobnie pod koniec tego drugiego opakowania.

Pozdrawiam!