Pominięta tabletka a dodatkowa ochrona

Mam pytanie. Biorę tabletki antykoncepcyjne i zapomniałam wziąć tabletkę. Ostatnią wzięłam w środę o 22.00, a więc przerwa między tabletkami jest 48 godzin, i wzięłam tę drugą. Czy dobrze zrobiłam i co z tą pominiętą, jak zostanie na końcu? Proszę o radę. Czy powinnam stosować dodatkową antykoncepcję, aż do następnego opakowania. Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Wszystko zależy od tego, której tabletki Pani nie przyjeła. Jeśli pominięcie dotyczyło tabletki:
- z 1. tygodnia, to powinna Pani zastosować antykoncepcję "po stosunku", jeśli współżycie płciowe miało miejsce od momentu zakończenia poprzedniego opakowania tabletek. Ponadto przyjąć kolejną tabletkę w ciągu 12 godzin od zastosowania "pigułki po" oraz stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywy) przez kolejne 7 dni;
- z 2. tygodnia, to powinna Pani jak najszybciej zażyc pominiętą tabletkę oraz kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze (dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne);
 - z 3. tygodnia, to powinna Pani potraktować ostatnią zażytą tabletkę jako ostatnią przed 7- dniową przerwą i rozpocząć następne opakowanie w 7 dni od ostatniej przyjętej tabletki albo przyjąć o zwykłych porach pozostałe tabletki z opakowania i rozpocząć kolejne opakowanie BEZ robienia 7-dniowej przerwy (w obu tych przypadkach dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne).