Pominięta tabletka - czy mogę być w ciąży?

W drugim tygodniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, brałam jednocześnie antybiotyki na anginę ropną. Niestety, później zapomniałam wziąć tabletkę z trzeciego tygodnia. Tego samego dnia uprawiałam seks, później wzięłam tabletkę z następnego dnia. Co mam zrobić w tym wypadku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Większość antybiotyków obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego podczas antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywa.
W przypadku pominięcia tabletki w trzecim tygodniu są dwie możliwości. Pierwsza z nich to rozpoczęcie wcześniej 7 dniowej przerwy czyli pierwszy dzień przerwy to dzień pominięcia tabletki. Druga możliwości to jak najszybsze przyjęcie pominiętej tabletki, a następnie przyjmowanie tabletek do końca opakowania. Wówczas nie należy robić 7 dniowej przerwy tylko od razu zacząć kolejne opakowanie tabletek. W Pani przypadku żadane z tych postępowań nie zostało wdrożone. Dlatego nie można liczyć na pełne działanie tabletek antykoncepcyjnych. Powinna Pani zrezygnować z 7 dniowej przerwy. Po 10-14 dniach od stosunku należy wykonać test ciążowy.
Pozdrawiam