Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wymioty podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych

Witam, zażywam tabletki Y*****. Z powodu wakacji nie zrobiłam 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek, lecz rozpoczęłam drugie opakowanie. Niestety w trzecim dniu przyjmowania tabletek z drugiego opakowania miałam lekkie wymioty około 3 godz. po zażyciu jednej z nich. Mimo to następnego dnia o stałej porze (21.00) przyjęłam następna tabletkę. Czy ich działanie jest zaburzone? Czy powinnam brać tabletki do końca opakowania, czy zrobić przerwę w ich zażywaniu? Jeśli powinnam zrobić przerwę, to od kiedy (od którego momentu) antykoncepcja będzie znów pełna? Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

Najważniejsze dla pełnego działania antykoncepcyjnego są 1 i 3 tydzień. W 2 tygodniu stosowania tabletek wystarczy tylko jak najszybciej przyjąć zapomnianą lub nie robić nic (jeśli np. wystąpiły wymioty). To wszystko odnosi się do pojedynczego opakowania, po którym następuje przerwa.

W przypadku nie wykonania przerwy (jak w Pani przypadku) dalej najgroźniejsze jest pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu oraz ostatnim przed przerwą! Wszystkie pozostałe (tj. 4 tygodnie w przypadku 2 opakowań lub 7 w przypadku 3), należy traktować jak 2. tydzień pojedynczego opakowania i postępować zgodnie z instrukcją dla 2. tygodnia właśnie. W związku z tym działanie antykoncepcyjne preparatu nie byłoby zaburzone nawet w sytuacji zwymiotowania tabletki, do którego najpewniej nie doszło (po 3 godzinach tabletki nie powinno już być w żołądku).

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy