Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych a biegunka w pierwszym tygodniu

Witam, mam 20 lat i od półtora roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio pierwszą tabletkę z nowego opakowania zaczęłam przyjmować w sobotę (tak jak powinno być), a we wtorek (4 tabletka) i środę (5 tabletka) około godziny po przyjęciu tabletki miałam jednorazową, ale silną biegunkę. Dodam, że nie stosowałam dodatkowych pigułek. W związku z tym mam pytanie czy przez ten incydent możliwe jest słabsze działanie tabletek? I jeszcze kolejne pytanie: jeśli się zdarzy pominięcie dwóch tabletek w pierwszym tygodniu (zakładam używanie prezerwatyw) to czy robić 7-dniową przerwę, czy zaczynać od razu kolejne opakowanie? I kiedy tabletki będą działać w 100 procentach? Pozdrawiam ann

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Przez ten incydent możliwe jest słabsze działanie tabletek, ale skoro stosują Państwo dodatkowo prezerwatywy, to ryzyko ciąży nie jest wysokie.
2. Pomyliła Pani pierwszy i 3 tydzień. To w 3 tygodniu robi się od razu przerwę/rozpoczyna bez przerwy nowe opakowanie. W Pani przypadku należy przyjąć tabletkę "po stosunku" (o ile doszło do stosunku bez prezerwatywy) oraz konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa właśnie) przez pierwsze 7 dni od incydentu.