Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu a stosunek - co z działaniem i ochroną?

Witam, zażywam tabletki antykoncepcyjne, w trzecim tygodniu blistra przyjmowałam antybiotyk, w tygodniu odstawienia używaliśmy z chłopakiem dodatkowo prezerwatyw, jednak dzień przed pierwszą tabletką z nowego blistra prezerwatywa pękła, (chłopak nie miał wytrysku). Kolejnego dnia nie przyjęłam pierwszej tabletki, ponieważ miałam duże problemy z żołądkiem (ciągłe wymioty). Przyjęłam pierwszą tabletkę po 17 godzinach, kolejną o odpowiedniej porze. Czy jest szansa, że jestem w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Niestety ryzyko ciąży w takich przypadkach jest dosyć wysokie. Po pierwsze, większość antybiotyków osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego w czasie ich przyjmowania i kilku 7 najbliższych dni wskazane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia. Po drugie, opóźnienie w przyjęciu pierwszej tabletki blistra skutkuje ryzykiem zapłodnienia ze stosunków mających miejsce w trakcie 7dniowej przerwy. W Pani przypadku ryzyko jest jednak znikome ze względu na niewystąpienie wytrysku. Owszem, należy pamiętać o występowaniu preejakulatu, który może zawierać plemniki zdolne do zapłodnienia, ale ryzyko zapłodnienia w takiej sytuacji jest stosunkowo niskie.
Pozdrawiam