Plamienie po 24-godzinnym opóźnieniu w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Sprawa bardzo mocno mnie niepokoi, dlatego zdecydowałam się poprosić o pomoc. 14 grudnia zapomniałam 6 tabletki z opakowania tabletek antykoncepcyjnych (Novynette) - przyjmuję je od 4 lat ok. godz 20.00. 15 grudnia przyjęłam zapomnianą przeze mnie tabletkę ok. godz. 19.20. Następnie ok. godz. 20.00 przyjęłam tabletkę, którą powinnam przyjąć tego dnia (zgodnie z informacjami, które przeczytałam na ulotce tych tabletek antykoncepcyjnych). Niestety dzisiaj rano (16.12.2012) pojawiło się plamienie (brązowe). Czy to jest normalne, że pojawia się plamienie po zażyciu zapomnianej tabletki wraz z kolejną? Ile czasu może trwać takie plamienie? Co oznacza takie nagłe plamienie? Kiedy trzeba zgłosić się z tym do lekarza? Bardzo martwi mnie to plamienie. Kolejne moje pytanie to czy teraz jak już skończy mi się opakowanie tabletek, które biorę robić przerwę 7 dni tak jak w normalnej sytuacji? Ostatni stosunek płciowy odbyłam 3 grudnia, czy jest w tej sytuacji ryzyko zajścia w ciążę z powodu zapomnianej tabletki? Mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź na wszystkie moje pytania, zwłaszcza na temat tego plamienia. Pozdrawiam! Ania

Witam! W opisanej sytuacji doszło do niemal 24-godzinnego opóźnienia w przyjęciu pominiętej tabletki. Oznacza to, że doszło do zniesienia działania antykoncepcyjnego i możliwe jest wystąpienie niewielkiego plamienia. Jeżeli powróciła Pani do regularnego przyjmowania tabletek, krwawienie powinno ustąpić przez 2-3 dni. Ze względu na zniesienie działania antykoncepcyjnego wszystkie stosunki mające miejsce na 7 dni przed zdarzeniem, jak i przez kolejny tydzień należy uznać za niezabezpieczone. W treści zapytania podaje Pani, iż w ostatnim czasie nie dochodziło jednak do zbliżeń, a zatem nie ma Pani podstaw do obaw o ciążę. Przez najbliższy tydzień powinna Pani stosować dodatkowe metody zabezpieczenia. Od tej pory tabletki należy przyjmować regularnie, zgodnie z wcześniej ustalonym schematem. Przerwę należy wykonać w wyznaczonym terminie. Pozdrawiam