Zapytaj lekarza

7 3 6 , 9 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Plamienie po 24-godzinnym opóźnieniu w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Sprawa bardzo mocno mnie niepokoi, dlatego zdecydowałam się poprosić o pomoc. 14 grudnia zapomniałam 6 tabletki z opakowania tabletek antykoncepcyjnych (Novynette) - przyjmuję je od 4 lat ok. godz 20.00. 15 grudnia przyjęłam zapomnianą przeze mnie tabletkę ok. godz. 19.20. Następnie ok. godz. 20.00 przyjęłam tabletkę, którą powinnam przyjąć tego dnia (zgodnie z informacjami, które przeczytałam na ulotce tych tabletek antykoncepcyjnych). Niestety dzisiaj rano (16.12.2012) pojawiło się plamienie (brązowe). Czy to jest normalne, że pojawia się plamienie po zażyciu zapomnianej tabletki wraz z kolejną? Ile czasu może trwać takie plamienie? Co oznacza takie nagłe plamienie? Kiedy trzeba zgłosić się z tym do lekarza? Bardzo martwi mnie to plamienie. Kolejne moje pytanie to czy teraz jak już skończy mi się opakowanie tabletek, które biorę robić przerwę 7 dni tak jak w normalnej sytuacji? Ostatni stosunek płciowy odbyłam 3 grudnia, czy jest w tej sytuacji ryzyko zajścia w ciążę z powodu zapomnianej tabletki? Mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź na wszystkie moje pytania, zwłaszcza na temat tego plamienia. Pozdrawiam! Ania

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Witam! W opisanej sytuacji doszło do niemal 24-godzinnego opóźnienia w przyjęciu pominiętej tabletki. Oznacza to, że doszło do zniesienia działania antykoncepcyjnego i możliwe jest wystąpienie niewielkiego plamienia. Jeżeli powróciła Pani do regularnego przyjmowania tabletek, krwawienie powinno ustąpić przez 2-3 dni. Ze względu na zniesienie działania antykoncepcyjnego wszystkie stosunki mające miejsce na 7 dni przed zdarzeniem, jak i przez kolejny tydzień należy uznać za niezabezpieczone. W treści zapytania podaje Pani, iż w ostatnim czasie nie dochodziło jednak do zbliżeń, a zatem nie ma Pani podstaw do obaw o ciążę. Przez najbliższy tydzień powinna Pani stosować dodatkowe metody zabezpieczenia. Od tej pory tabletki należy przyjmować regularnie, zgodnie z wcześniej ustalonym schematem. Przerwę należy wykonać w wyznaczonym terminie. Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy