Okres - dlaczego sie spóźnia?

Okres mam już 3 lata no i wiedziałam, że mi się spóźnia te 2,3 dni ale zawsze dostawałam ostatni okres miałam w sierpniu, teraz jestem w 3 gimnazjum i we wrześniu nie dostałam okresu, aż tak już nie mam okresu 2 miesiące. Nie współżyłam ani żadnych takich rzeczy. Nie powiedziałam o tym mamie, może warto poczekać na ten okres ? A nawet jak bym miała iść do lekarza to co tam będę robić (proszę o pomoc) ;(
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Jeżeli nie doszło do żadnego zbliżenia z mężczyzną ciążę możemy wykluczyć.
Warto żebyś porozmawiała z mamą. Niezbędna bowiem będzie wizyta u ginekologa. Należy niezwłocznie wyjaśnić przyczynę nieregularnego miesiączkowania.
Rozumiem, że będzie to Twoja pierwsza wizyta u ginekologa (warto na samym początku poinformować o tym lekarza). Nie masz się czego obawiać.

Wizyta będzie przebiegać wg określonego schematu. Najpierw lekarz zbierze z Tobą szczegółowy wywiad, potem Ciebie zbada, a na koniec, jeśli będzie to konieczne zleci wykonanie odpowiednich badań. Warto na samym początku wizyty zaznaczyć, że jesteś pierwszy raz u ginekologa.
Ze względu na Twój młody wiek, najbardziej prawdopodobną przyczyną są zaburzenia hormonalne, zazwyczaj łatwe do wyregulowania.
Pozdrawiam.