Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Spóźnia mi się okres - co może być powodem?

Dzień dobry;] Mam 14 lat. Mam 170 cm wzrostu i ważę ok. 52 kilo... wiem, jestem szczupła - ale ostatnio przytyłam 2 kilo;) Więc tak: pierwszą miesiączkę dostałam na początku tego roku szkolnego. To było ok. 30 sierpnia 2010 r. Miałam już 4 miesiączki, każda była długa nawet do 8 dni i obfita - bardzo obfita...wręcz nie dawała mi żyć. Odstęp między tymi miesiączkami był długi, ale nie tak bardzo, tzn. tak ok. miesiąc i jeden tydzień (ale mama mówiła, że to normalne na początku)... Teraz nie mam okresu już 2 i pół miesiąca od ostatniego okresu i bardzo się martwię;) Liczę na odpowiedź dla młodej niedoświadczonej dziewczyny. Czekam z niecierpliwością...
14 LAT ponad rok temu

Nieregularne miesiączki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
W pierwszych latach miesiączkowania okres może być nieregularny i nie ma w tym nic niepokojącego. Musi zazwyczaj upłynąć trochę czasu, aby gospodarka hormonalna uległa stabilizacji.
Powinnaś jednak zgłosić się do ginekologa gdy przerwa przedłuży się do 3 miesięcy lub wcześniej - jeżeli tylko zauważysz u siebie dodatkowe dolegliwości.
Jeżeli współżyjesz musisz brać pod uwagę możliwość ciąży. Inne częste przyczyny nieregularnych miesiączek czy też braku miesiączki są następujące:
- znaczna utrata lub wzrost wagi
- stres
- wyczerpujące ćwiczenia fizyczne
- bulimia, anoreksja
- endometrioza
- problemy hormonalne

Radzę także zawsze nosić przy sobie podpaskę, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w razie nieoczekiwanego pojawienia się krwawienia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy