Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brak okresu w wyniku odchudzania

Witam, mam następujący problem: w wyniku odchudzania straciłam okres na 7 miesięcy. Po kilku miesięcznej kuracji hormonalnej udało się go odzyskać. Po odstawieniu hormonów samoistnie wystąpił dwa razy (bardzo skąpy, ale regularnie). Od ponad miesięcy występują u mnie zachowania, które myślę, że można nazwać bulimicznymi i okres nie wystąpił (podejrzewam też, że mogę być lekko odwodniona i znów bardziej marznę). Czy jest możliwe żeby to dość krótkie zaniedbanie doprowadziło do ponownej utraty okresu czy przyczyn należy szukać gdzieś indziej? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Nieregularne miesiączki

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Brak menstruacji to jeden z objawów zaburzeń odżywiania u kobiet. Skoro stosuje Pani restrykcyjną dietę, brak miesiączki może występować właśnie na tle tych zaburzeń. Jeżeli kuracja hormonalna spowodowała, że okres wrócił, ale w wyniku powrotu do zachowań bulimicznych ponownie zanikł, bardzo prawdopodobne, że konieczna będzie konsultacja u psychiatry. Sama kuracja hormonalna w celu przywrócenia cyklu miesięcznego nie wystarczy. Trzeba zniwelować przyczynę, która popycha Panią w kierunku nieprawidłowych nawyków związanych z odżywaniem się. Zachęcam do wizyty u lekarza psychiatry, który będzie mógł Panią rzetelnie zdiagnozować, czyli określić, czy cierpi Pani na anoreksję, bulimię, czy może na anoreksję bulimiczną i zaproponuje odpowiednie leczenie (farmakoterapię i/lub psychoterapię). Proszę nie bagatelizować swoich problemów. Kłopot nie tkwi tylko w Pani zaburzonej gospodarce hormonalnej, ale w destrukcyjnym sposobie odżywania się. Więcej na temat anoreksji i bulimii oraz sposobach ich leczenia może przeczytać Pani pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja
http://portal.abczdrowie.pl/bulimia-a-anoreksja
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja-bulimiczna
http://portal.abczdrowie.pl/jadlowstret-psychiczny
http://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki-anoreksja
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bulimii

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy