Opis badania - TK kręgosłupa L

Co oznacza taki opis badania TK, jak w tytule i jakie ewentualnie mogą, są, sposoby na leczenie takiego schorzenia: "Przestrzeń L5/S1 zwężona, jej krążek międzykręgowy nieprzemieszczony, dokanałowo jednorodny, trzon L5 ustawiony w przodozmyku z obustronnymi kregoszczelinami. Na pozostałych poziomach nie stwierdzam istotnych przemieszczeń krążków międzykręgowych. Worek oponowy jednorodny bez cech ucisku. Niewielkie esowate skrzywienie kręgosłupa L. Na krawędziach trzonów i w drobnych stawach kręgosłupa L zmiany zwyrodnieniowo - wytwórcze." Pozdrawiam i będę wdzięczny za wszelkie informacje.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Panu!

Załączony opis tomografii komputerowej kręgosłupa oznacza, że choruje Pan na kręgozmyk kręgu L5 oraz na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. Pierwsza dolegliwość polega na tym, że krąg lędźwiowy piąty (L5), czyli ostatni wolny krąg (niżej jest tylko kość krzyżowa) jest przesunięty do przodu względem kości krzyżowej, bo aparat więzadłowo-mięśniowy nie trzyma go na swoim miejscu. Choroba zwyrodnieniowa z kolei pojawia się wraz z wiekiem, a w obciążonych lub chorych stawach szybciej. Powoduje powolne ograniczenie ruchomości stawu i ból.

Jeśli chodzi o kręgozmyk, to możliwa jest operacja, która jest zabiegiem dość poważnym. Dodatkowo może Pan sobie pomóc poprzez ćwiczenia (których nauczy Pana rehabilitacja). Jeśli będzie je Pan wykonywał codziennie, to po kilku miesiącach zarówno dolegliwości związane z kręgozykiem (wzmocni Pan mięśnie przykręgosłupowe), jak i te związane ze zwyrodnieniami, powinny zacząć ustępować - rehabilitację trzeba prowadzić do końca życia (dalej już samemu bez pomocy rehabilitanta), aby cieszyć się dobrą sprawnością kręgosłupa.