Opis rezonansu magnetycznego - jak zinterpretować?

Witam proszę o interpretację wyników MR Więzadło krzyżowe przednie z cechami uszkodzenia częściowego, widoczne są pojedyncze wąskie o zachowane ciągłości włókna tego więzadła. Więzadła krzyżowe tylne i poboczne prawidłowe. Róg tylny łąkotki przysrodkowej z obecnością zmian degradacyjnych. Poza tym łąkotki o prawidłowym sygnale. Chrząstki stawowe prawidłowej grubości, jednorodnego sygnału, o gładkich zarysach zewnętrznych bez ubytków. W zachylkach zakrzepowych, w okolicy łąkotki bocznej znajduje się płyn. Wewnątrzstawowo w zachylkach zarzepkowych, głębokim rzepki, w okolicy brzegu bocznego łąkotki bocznej, wzdłuż więzadeł krzyżowych obecny płyn. Obszary obrzęku szpiku w klykciu bocznym kosci piszczelowej i udowej. Tkanki miękkie okolostawowe bez zmian o znaczeniu patologicznym.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak można zinterpretować ten opis rezonansu magnetycznego?

Badanie MR odcinka C wykonane jednofazowo w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej w obrazach T1,T2 zależnych i STIR uwidoczniło: -w badanej pozycji spłycona lordoza szyjna -obniżona w niewielkim stopniu wysokość krążków m-k na poziomach C5/C6,C6/C7 -krążki m-k z cechami małego stopnia odwodnienia -na poziomach C2/C3,C3/C4 małego stopnia uwypuklenia tylnych zarysów pierścieni włóknistych krążków m-k z niewielkim modelowaniem worka oponowego -na poziomie C4/C5 szerokopodstawnie uwypuklony tylny zarys pierścienia włóknistego krążka m-k, który razem z zaostrzeniami tylnobocznych krawędzi trzonów zwęża wejścia do otworów m-k i otwory -na poziomie C5/C6 tylna duża szerokopodstawna wypuklina krążka m-k (/szerokopodstawna przepuklina), która uciska worek oponowy, razem z zaostrzeniami tylnobocznych krawędzi trzonów zwęża wejścia do otworów m-k i otwory z modelowaniem odpowiednich korzeni nerwowych -na poziomie C6/C7 tylna centralnoprawoboczna przepuklina krążka m-k i szerokopodstawna wypuklina pierścienia włóknistego, wtórnie do dyskopatii i zaostrzeń tylnobocznych krawędzi trzonów uciśnięty worek oponowy, zwężone wejścia do otworów m-k i otwory, w większym stopniu po str.prawej z modelowaniem odpowiedniego korzenia nerwowego -kanał kręgowy w płaszcz.strzałkowej na poziomie C4/C5 zwężony w wym.AP do ok. 8-9mm , na poziomie C5/C6 zwężony w wym.AP do ok.6mm; na poziomie C6/C7 zwężony w linii pośrodkowej do ok. 6-7mm, po str.prawej do ok. 4mm -trzony kręgowe o zachowanej wysokości z zaostrzeniami/osteofitami na krawędziach -szyjny odcinek rdzenia modelowany na poziomach C5/C6, C6/C7, poza tym nieuciśnięty, bez uchwytnych zmian ogniskowych w wykonanym badaniu MR Wnioski: -cechy dyskopatii -poza tym i szczegóły jak wyżej w opisie
KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Szanowny Panie, wymagana jest pilna konsultacja neurochirurgiczna. Wynik jest nieprawidłowy. Wypukliny krążków międzykręgowych mogą powodować silne dolegliwości bólowe oraz zaburzenia neurologiczne. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zinterpretować opis rezonansu magnetycznego głowy?

Chciałabym poprosić o zinterpretowanie wyniku rezonansu magnetycznego głowy, czy mam czego się obawiać? Wynik brzmi: obecność kilku drobnych ognisk hiperintensywnych we FLAIR, bez zaburzeń dyfuzji położonych w istocie białej obu półkul mózgowych o charakterze niespecyficznych zmian naczyniopochodnych. Podwyściółkowa jama malacyjna/torbiel 7 mm w okolicy głowy jądra ogoniastego lewej półkuli mózgowej.

KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu

Witam!
Badania obrazowe zawsze należy interpretować w oparciu o wywiad i badanie kliniczne chorego. Bez tych informacji nie można dokładnie ocenić pochodzenia zmian oraz ich jednoznacznego charakteru. Jednakże wydaje się, że opisane ogniska hiperintensywne we FLAIR jak i jama malacyjna mogą być skutkiem niedokrwienia tkanki mózgowej na podłożu np miażdżycowym. Torbiel jest niewielka i nie jest raczej niepokojącym zjawiskiem. Szczegółową interpretację powinien wykonać neurolog po zebraniu dokładnego wywiadu oraz przeprowadzeniu badania fizykalnego. Proponuję właśnie z nim skonsultować problem. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty