Opuchnięcie stopy i noszenie ortezy po zwichnięciu stawu skokowego

Kilka dni temu zwichnęłam sobie staw skokowy, chirurg zalecił ortezę którą od dwóch dni noszę, ale zauważyłam, że dość spora opuchlizna która istniała po bocznej stronie stopy w śródstopiu pod wpływem ortezy przesunęła się na środek stopy w okolicy palców, niepokoju mnie to i chciałam się upewnić czy nie jest konieczna kolejna konsultacji u lekarza bądź zmiana ortezy?

Witam. Po pierwsze to nie mogło być zwichnięcie (coś gorszego niż złamanie) - bo już byłaby Pani po zabiegu - repozycji i w gipsie. Czyli to było skręcenie i naderwanie więzadeł stawu skokowego. Jeśli jest taki obrzęk, który świadczy o niebłahym urazie, to najlepszym rozwiązaniem będzie unieruchomienie w opatrunku gipsowym po ustąpieniu obrzęki - tak przynajmniej ja zalecam - nawet mimo oporów pacjenta. Gojenie tego urazu nieodpowiednio leczone trwa bardzo długo i lubi nawracać - noga będzie słabsza i podatna na kolejne urazy.

Dla pewności czy było to zwichnięcie (trwałe, wymagające nastawienia), czy skręcenie?
Od tego zależy długość leczenia - obejmuje ono zawsze odciążenie kończyny=chodzenie o kulach, stosowanie ortezy, uniesienie kończyny powyżej poziomu biodra w okresie gdy się odpoczywa, stosowania środków miejscowo i ogólnie przeciwzapalnych (ketoprofen / diklofenak). Obrzęk może zmieniać lokalizację na bardzie obwodową - nakazuje większy reżim ruchowy (czyli więcej odpoczynku). Wskazana profilaktyk przeciwzakrzepowa.