Co oznacza zaczerwieniona śluzówka z drobnymi wybroczynami w żołądku?

Ostatnio wróciły mi bóle w nadbrzuszu. Rok temu z badań krwi wyszło mi, że mam bakterię Helicobacter. Dostałam antybiotyki i jednocześnie mi przeszło. Jednak ostatnio znów wróciły mi bóle. Zrobiłam gastroskopię i okazało się, że nie mam Helicobactera, ale w antrum w sąsiedztwie odźwiernika jest zaczerwieniona śluzówka z drobnymi wybroczynami - oddana do badania. Diagnoza to zapalenie błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka. Proszę o informację, jakie leczenie może być zastosowane i jaka może być przyczyna takiego stanu zapalnego. Dodatkowo proszę o informację jaką dietę powinnam zastosować, ponieważ co nie zjem to mam wrażenie, że zjadam trzykrotnie więcej i mam bóle po każdym posiłku.

Taki stan zobrazowany w badaniu gastroskopowym błony śluzowej żołądka w zakresie części przedodźwiernikowej świadczy o jej zapaleniu. Zapalenie jest niewielkiego stopnia i nie budzi większego niepokoju. Takie zapalenie nie powinno dawać dużych dolegliwości. Dlatego radziłbym jeszcze wykonać USG jamy brzusznej (np. sprawdzić czy powodem dolegliwości nie jest kamica pęcherzyka żółciowego). Stan zapalny w żołądku najczęściej jest spowodowany złą dietą i/lub ma podłoże psychogenne (stresowy tryb życia). Taki stan zapalny leczy się stosując środki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego przez żołądek (najlepiej inhibitory pompy protonowej). Oczywiście stosuje się także odpowiednią dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka czy też dwunastnicy (patrz strona: http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_wrzody.htm) oraz unikanie stresorów.