Owulacja po tabletkach

Witam. Jestem w 2. cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Mam pytanie: do którego dnia cyklu maks. może wystąpić owulacja? Czy tylko do 14-15? Mam podejrzenia o pco. Byłam ostatnio u lekarza i w 12 d.c. nie było dominującego pęcherzyka, i lekarz stwierdził, że w tym cyklu nie będzie już owulacji. Przepisał mi progesteron mikronizowany, mam brać 2x dziennie od 15 do 25 dnia cyklu, ale co wtedy będzie z owulacją. Będę ją miała w 14 dniu, bo przecież progesteron mikronizowany skraca cykle, a co jeżeli miałabym mieć owulację w 20-21 dniu cyklu? Jest to w ogóle możliwe.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma ograniczenia, co do czasu, w którym może wystąpić owulacja. W warunkach fizjologicznych ma to miejsce około 9-17 dnia cyklu, ale np. pod wpływem stresu faza dojrzewania jajeczka może trwać dłużej... Wydaje mi się, że nie powinna się Pani zamartwiać tym, bo nie ma Pani wystarczająco dużo informacji, żeby "ogarnąć" całą tę sprawę. Ostatecznie lekarz, który się Panią zajmuje uczył się 6 lat na studiach, potem rok na stażu, 6 lat na specjalizacji (jeśli ma już skończona  specjalizację) i jeszcze może kilka lat na nadspecjalizacji (endokrynologia ginekologiczna), aby zdobyć wiedzę potrzebną do leczenia Pani... Więc trudno objaśnić te sprawy laikowi w kilku zdaniach... Podanie progesteronu może "zakończyć" cykl, wywołując krwawienie (nie jest to taka "prawdziwa" miesiączka), także w sytuacji gdy owulacja nie wystąpi.

Pozdrawiam!