Paluch sztywny i sposoby jego leczenia

Mam 55 lat , chirurg stwierdził , że mam sztywny paluch w lewej stopie. Od kilku miesięcy z powodu silnego bólu tego palucha , zaczęłam koślawić nogę, chodzę na zewnętrznej stronie stopy . Często stopa mi puchnie , często tez pojawia sie ból pod kolanem i w biodrze pytanie - czy konieczny jest zabieg , czy można tą dolegliwość usunąć w inny sposób. Czy chodzenie i " wyginanie " na siłę tego palucha może spowodować jakieś powikłania z reszta kości w stopie lub inne.

Witam Pana,
Paluch sztywny to choroba zwyrodnieniowa stawu MTP I. Tak jak w każdej chorobie zwyrodnieniowej dochodzi tutaj do uszkadzania chrząstki stawowej. Z tego, co Pan pisze wnioskuję, że ma Pan zaawansowaną postać palucha sztywnego (prawdopodobnie III lub IV stopień). Zatem chodzenie a tym bardziej "wyginanie na siłę" tego stawu nie zmniejszy Pana dolegliwości bólowych. Co więcej nieprawidłowe przetaczanie stopy (przez boczną krawędź) zmienia biomechanikę całej kończyny dolnej i może przyspieszać powstawanie zmian zwyrodnieniowych w innych jej stawach. Jedynym skutecznym leczeniem tej choroby jest operacja - w tym stadium w grę wchodzi wszczepienie endoprotezy (czyli sztucznego stawu) lub tzw. artrodeza (czyli usztywnienie stawu). Osobiście, jeśli oczywiście stan kliniczny na to pozwala, jestem gorącym zwolennikiem wszczepienia endoprotezy - metoda ta pozwala na przywrócenie ruchu oraz uwolnienie Pacjenta od dolegliwości bólowych.

Pozdrawiam,
Dr n.med. Paweł Kołodziejski
chirurg stopy
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu