Paluch sztywny i sposoby jego leczenia

Mam 55 lat , chirurg stwierdził , że mam sztywny paluch w lewej stopie. Od kilku miesięcy z powodu silnego bólu tego palucha , zaczęłam koślawić nogę, chodzę na zewnętrznej stronie stopy . Często stopa mi puchnie , często tez pojawia sie ból pod kolanem i w biodrze pytanie - czy konieczny jest zabieg , czy można tą dolegliwość usunąć w inny sposób. Czy chodzenie i " wyginanie " na siłę tego palucha może spowodować jakieś powikłania z reszta kości w stopie lub inne.
KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Witam Pana,
Paluch sztywny to choroba zwyrodnieniowa stawu MTP I. Tak jak w każdej chorobie zwyrodnieniowej dochodzi tutaj do uszkadzania chrząstki stawowej. Z tego, co Pan pisze wnioskuję, że ma Pan zaawansowaną postać palucha sztywnego (prawdopodobnie III lub IV stopień). Zatem chodzenie a tym bardziej "wyginanie na siłę" tego stawu nie zmniejszy Pana dolegliwości bólowych. Co więcej nieprawidłowe przetaczanie stopy (przez boczną krawędź) zmienia biomechanikę całej kończyny dolnej i może przyspieszać powstawanie zmian zwyrodnieniowych w innych jej stawach. Jedynym skutecznym leczeniem tej choroby jest operacja - w tym stadium w grę wchodzi wszczepienie endoprotezy (czyli sztucznego stawu) lub tzw. artrodeza (czyli usztywnienie stawu). Osobiście, jeśli oczywiście stan kliniczny na to pozwala, jestem gorącym zwolennikiem wszczepienia endoprotezy - metoda ta pozwala na przywrócenie ruchu oraz uwolnienie Pacjenta od dolegliwości bólowych.

Pozdrawiam,
Dr n.med. Paweł Kołodziejski
chirurg stopy
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty