Zwyrodnienie stawu śródstopno-paluchowego

Panie Doktorze Od dłuzszego czasu moja zona cierpi na zwyrodnienia stawu sródstopno -paluchowego prawym ale rozpoznano ostrogi kostne od strony podeszwowej w kosci pietowej.Pragnę pomóc zonie masujac stopę wcierajac maści p/bólowe Voltaren,Naproxen.Zamówiłem wkładke ortopedyczną na ostrogi pietowe czekam na nie.Wiem żew są zabiegi na rozbicie tych ostróg w tzw.wstrzasy uderzeniowe które robi specjalista z rehabilitacji,uzywam urzadzenia Vitafon który kiedyś zakupiłem na moje schorzenia.Proszę .

Witam Pana,
Nie napisał Pan, gdzie występują u Żony dolegliwości bólowe. Inne jest postępowanie w zapaleniu rozcięgna podeszwowego a inne w tzw. paluchu sztywnym, czyli w chorobie zwyrodnieniowej stawu śródstopno-palcowego palucha

Pozdrawiam,
Dr n.med. Paweł Kołodziejski
chirurg stopy
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Szanowny Panie

Jeżeli chodzi o zapalenie rozcięgna podeszwowego (tzw ostrogi piętowe) podstawą leczenia jest rehabilitacja, przede wszystkim ćwiczenia rozciągające. Maści p/zapalne z reguły nie przynoszą w tym przypadku żadnej ulgi. Zabiegi ultradźwięków czy ESWT nie mają na celu rozbicia ostrogi piętowej lecz działają p/bólowo i pobudzają tkanki do gojenia. Odnośnie palucha sztywnego czyli choroby zwyrodnieniowej stawu śródstopno-paliczkowego palucha z reguły konieczne jest leczenie operacyjne. Rodzaj operacji zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy i stawu skokowego