Ból stopy

Mam ból stopy. Miałem wykonane prześwietlenie oraz następujący opis: Na zdjęciu rtg lewej stopy widoczne są dyskretne zmiany zwyrodnieniowe w stawie śródstopno- palcowym palucha (mam dne moczanową). Na przedniej dolnej krawędzi guza kości piętowej wykształcona mała ostroga kostna. W sąsiedztwie podeszwowej dalszej części kości piętowej widoczna owalna kostka dodatkowa rozmiarów małej fasolki. Prosiłbym o informację, co taki opis oznacza i czy w związku z tym mogą występować bóle całej stopy (przy dnie bóle miałem w okolicy palucha, a obecnie boli mnie cała stopa, w szczególności podczas chodzenia)? Mam skierowanie do ortopedy, ale prosiłbym chociaż o naświetlenie możliwości dalszego leczenia.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Przyczyną dolegliwości przez Pana zgłaszanych jest narośl kostna zlokalizowana w okolicy guza kości piętowej tzw. ostroga piętowa. Narośl ta powoduje ucisk na otaczające ją tkanki miękkie stopy wywołując stan zapalny i ból nasilający się przy chodzeniu. Leczenie ostrogi piętowej jest długotrwałe, często zdarzają się nawroty dolegliwości. Stosuje się fizykoterapię, maści i żele z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, specjalne wkładki do butów. Leczenie operacyjne wykonuje się tylko w najcięższych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą efektów lub gdy dochodzi do zniekształcenia stopy. Należy pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i unikaniu przeciążania stopy.