RTG stopy i ból
Lekarz ortopeda zlecił prześwietlenie stopy, która bolała mnie od kilku miesięcy w okolicy śródstopia. Otrzymałam już rtg i opis, ale wizyta u ortopedy za ponad miesąc. W opisie przeczytałam: płaskostopie poprzeczne stopy prawej. Zwężenie stawu śródstopno-paliczkowego palucha, zaostrzenie krawędzi stawowych kości. Struktura kostna w normie. Co to oznacza? Maria Z.

KOBIETA, 62 LAT ponad rok temu
Trening na zdrowy kręgosłup
Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.
Dzień dobry
Badanie RTG jest dodatkiem do badania klinicznego pacjenta. Często w prześwietleniu są zmiany które nie dają jakichkolwiek dolegliwości i odwrotnie prawdziwa przyczyna bólu może nie być widoczna na prześwietleniu.
Jeżeli chodzi o sam opis to płaskostopie poprzeczne jest nieprawidłowo wpisywane w opis RTG ponieważ można je wybadać tylko klinicznie. Zwężenie stawu śródstopno-paliczkowego wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe tego stawu które mogą być przyczyną bólu (tzw paluch sztywny).
Pozdrawiam
Krzysztof Bryłka - chirurg stopy, specjalista ortopeda traumatolog