Czy operacyjna likwidacja osteofitów w przypadku palucha sztywnego ma sens?

Mężczyzna 51 lat. Ok 5 lat temu doznałem na treningu urazu stawu śródstopno-palcowego palucha. Uraz wskutek uderzenia. Dotychczas jedynym następstwem było ograniczenie o ok 20% zakresu ruchomości tego stawu. Obecnie sporadycznie pojawiają się niewielkie dolegliwości bólowe. Opinie ortopedów u których konsultowałem się są skrajnie różne. Jedni radzą nic nie robić a w przypadku pogorszenia - sztuczny staw, inni proponują likwidacje osteofitów co przywrócić ma pełną ruchomość stawu i zlikwidować przyczynę dolegliwości. Oczywiście obecnie wchodziłoby w rachubę jedynie to drugie. Pytanie brzmi, czy to załatwi sprawę? Czy osteofity nie odbudują się ponownie kosztem chrząstki stawowej co doprowadzi do ostatecznego zniszczenia stawu? A może rezygnacja z treningów i tym samym zaprzestanie przeciążania stawu zatrzyma ten proces? Czy są znane podobne przypadki?
ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Osteofity to narośle kostne, które w przypadku hallux rigidus pojawiają się na głowie I kości śródstopia, głównie na jej grzbiecie, rzadziej po stronie przyśrodkowej i bocznej. Osteofity mogą również tworzyć się na podstawie paliczka bliższego palucha.
Osteofity uformowane na grzbietowej części głowy I kości śródstopia konfliktują się z podstawą paliczka w czasie zgięcia grzbietowego powodując ograniczenie tego ruchu oraz dolegliwości bólowe. Ból może też być wywoływany przez konflikt osteofitów z ciasnym obuwiem.
Objawami palucha sztywnego są: ograniczenie ruchomości, obrzęk i zaczerwienienie stawu, dolegliwości bólowe, czasem zniekształcenie stawu związane z obecnością osteofitów.
Leczenie palucha zależy od stopnia:
- zaawansowania zmian
- dolegliwości bólowych
- aktywności pacjenta
W przypadkach mniej zaawansowanych dobre efekty może przynieść leczenie nie operacyjne. Zastosowanie leków przeciwzapalnych i zabiegów rehabilitacyjnych, które co prawda nie poprawiają zakresu ruchomości ale mogą skutecznie zlikwidować stan zapalny i dolegliwości bólowe. Ulgę może również przynieść stosowanie odpowiedniego obuwia o twardej podeszwie, co zmniejsza zgięcie grzbietowe w stawie śródstopno-palcowym. Wskazane jest również aby obuwie było elastyczne oraz obszerne aby nie powodować konfliktu z osteofitami.
W przypadku braku poprawy, a także w przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie operacyjne. Tutaj również rodzaj operacji zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od stopnia aktywności pacjenta.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty