Paniczny strach przed ciążą

Dostałam okres 3 dni później. Drugiego dnia rano współżyłam z partnerem oczywiście w prezerwatywie. Ok 2 godzin po współżyciu umyłam się i zaaplikowałam tampon (podczas seksu miałam podpaskę). Wiec pierwszym pytaniem jest czy wszystko wykonałam dobrze? Panicznie boje się zajścia w ciąży, przez co rzadko współżyje i mam problemy z orgazmem oraz zadowoleniem z seksu, ponieważ cały czas myślę, że zajdę w ciąże. Każdy stosunek jest z prezerwatywą. Co mogę z tym zrobić, jak przestać się bać?

Lek. Monika Bator-Gregorczyk

witam.Proponowałabym zacząć od rozmowy z ginekologiem i wyjaśnienia fizjologii cyklu, możlwości zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.

Dzień dobry!

Jeśli stosunek był zabezpieczony prezerwatywą i ona nie zsunęła się, nie pękła, nie była w inny sposób wadliwa, nie rozlała się itp. ryzyko ciąży nie istnieje. Wybór między tamponem czy podpaską nie ma wpływu na płodność i możliwość zajścia w ciążę. Jeśli planują Państwo dalsze współżycie, polecam skonsultować z lekarzem ginekologiem co do najlepszej dla Pani metody antykoncepcji (lub połączenia metod). Obawa przed nieplanowaną ciążą jest naturalna. Jeśli jednak powoduje silny stres, lęki utrudniają codzienne życie i zaprzątają myśli, strach utrudnia współżycie i satysfakcję z seksu - polecam wizytę u psychologa i rozmowę o emocjonalnych przyczynach takich trudności oraz jak sobie z nimi radzić.

Pozdrawiam!