PCOS czy niedoczynność tarczycy - jakie badania powinnam wykonać?

Witam, dużo czytałam w internecie na temat swoich objawów. Od jakiegoś czasu jestem senna, nic mi się nie chce. Mam przerzedzone włosy, wypadało mi sporo. Wiem, że może być to niedoczynność tarczycy. Ale boję się, że mogło mnie też dopaść PCOS, jestem szczupła, ale mam dosyć duży brzuch już od jakiego czasu mam też krosty tzn. wągry na plecach i twarzy mam częste bóle pleców a czytałam, że mogą być to objawy PCOS. Jakie badania powinnam zrobić, żeby potwierdzić te choroby lub wykluczyć?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zaobserwowane przez Panią objawy rzeczywiście wymagają diagnostyki. Proszę jej jednak nie ograniczać do weryfikacji czy jest to niedoczynność tarczycy czy PCOS. Opisane przez Panią objawy są bowiem bardzo niespecyficzne i zdecydowanie mogą świadczyć zarówno o wymienionych chorzeniach, jak i wielu innych.
Po pierwsze powinna zatem skierować się Pani do lekarza pierwszego kontaktu, który zbierze wywiad, zbada Panią i zleci badania dodatkowe (morfologia, OB, elektrolity, analiza moczu, TSH, glikemia). Dopiero analiza tych badań pozwoli ocenić potencjalną przyczynę lub wskazać właściwe tory dalszej diagnostyki i skierować Panią do odpowiedniego specjalisty.