Pęknięcie korzenia zębowego a ropienie dziąsła

Witam. Niedawno( wrzesień 2015)miałam wymieniany ząb,przednią jedynkę. Składała się z korony i z wkładu z włókna szklanego,został wymieniony ten element w październiku na wkład metalowy. Po upływie miesiąca pojawił się stan zapalny oraz ropa na dziąśle pod górną wargą i na podniebieniu od lewego zęba. Po wykonaniu CBCT zęba okazało się, że jest pęknięty skośnie. Czy pęknięcie korzenia może być spowodowane nieprawidłowym zamontowaniem wkładu metalowego? Do tego czasu nie miałam żadnego upadku itp

Witam, jest kilka powodów np: pęknięty korzeń przed leczeniem, uszkodzenie ściany korzenia w trakcie wyjmowania wkładu z włókna szklanego, perforacja ściany w trakcie przygotowywania kanału do wkładu i ew. użycie zbyt dużej siły w trakcie cementowania przy zbyt cienkich ściankach. Żeby jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną pęknięcia u Pani należałoby się zapoznać z całą dokumentacją, również radiologiczną, również tą sprzed wykonania usługi. Pozdrawiam

Witam!
Nie wiem z jakiego powodu wkład musiał być wymieniony,ale niewątpliwie przyczyniło sie to do pęknięcia korzenia... Już pod wkład z włokna szklanego korzeń musiał być opracowany dosyć szeroko, a wymiana niestety dodatkowo go osłabiła! Sposób zamontowania wkładu mógł mieć znaczenie ale nie mogę tego jednoznacznie stwierdzić... Raczej fakt wymiany jest głownym powodem!!!
Pozdrawiam.