Pęknięcie prezerwatywy a ryzyko ciąży

Witam! 3 dnia okresu kochałam się ze swoim chłopakiem (cykl ok. 32 dni), używaliśmy prezerwatywy, jednak podczas stosunku pękła. Nie było wytrysku, a cały stosunek trwał bardzo krótko, kilka minut. Dodam, że mój chłopak cierpi na żylaki powrózka nasiennego stwierdzone kilka lat temu. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że jestem w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W trzecim dniu miesiączki była Pani najprawdopodobniej w okresie tzw. względnej niepłodności. Jest to czas, kiedy owulacja jest jeszcze na tyle odległa, że nawet ewentualne dostanie się nasienia nie doprowadzi do ciąży, gdyż plemniki obumrą przed czasem owulacji. Jeśli Pani cykle miesięczne są wyjątkowo krótkie, krótsze niż 25-26 dni, to teoretycznie stosunek w tych dniach może prowadzić do ciąży. Istnieje również niewielka szansa, że nawet przy dłuższych cyklach, akurat w tym jednym, na skutek zaburzenia hormonalnego, owulacja nastąpi szybciej, dlatego mówimy o okresie względnej niepłodności, w odróżnieniu od okresu bezwzględnej niepłodności, który występuje po owulacji i do zapłodnienia doprowadzić nie może.

Drugą sprawą, która również wpływa na minimalne szanse zapłodnienia jest brak wytrysku. Jeśli plemniki nawet dostały się do Pani dróg rodnych za pośrednictwem tzw. preejakulatu, to było ich na tyle mało, że w ciągu tych kilku dni do owulacji stracą zdolność do zapłodnienia.

Ewentualne niepłodność Pani partnera, wynikająca z jego choroby jest kolejnym czynnikiem zmniejszającym szansę na ciążę.

W celu zweryfikowania możliwości zapłodnienia proszę wykonać test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, jeśli do niej nie dojdzie

Pozdrawiam serdecznie!