Pierścienie na zębach w aparacie ortodontycznym

Witam mam pytanie odnośnie pierścieni na zębach w aparacie ortodontycznym. Aparat na górnej szczęce mam od 8 tygodni a nadal cały czas odczuwam to, że na 6 mam pierścienie. Z prawej strony jest on założony lekko bokiem przez co ciągle chaczy o język, żeby lekko się starły bo tylko 6 się stykają z dołem przez co pierścień jest dłuższy niż ząb.czasem mam wrażenie jakby się ruszał ale gdy dotykam jest ok. Ciągle go czuje stąd moje pytanie czy to normalne? Czy jest szansa się przyzwyczaić?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

To jest pytanie tylko i wyłącznie do lekarza prowadzącego , niedogodności opisywane z pierścieniem można by zniwelować podszifując nieco wystający fragment pierścienia , jednak wszystko należy zgłosić osobie prowadzącej leczenie ortodontyczne

0

Dzień dobry, większość leczonych ortodontycznie pacjentów, przyzwyczaja się do pierścieni na zębach. Może Pani poprosić swojego ortodontę o sprawdzenie położenia pierścieni i ewentualne ich skrócenie. Jeżeli będzie Pani mogła normalnie gryźć, napewno łatwiej będzie tolerować ich obecność na zębach.

0

Białystok periodontologia



„Białystok periodontologia”



To, co opisujesz, jest dość powszechnym problemem związanym z pierścieniami ortodontycznymi, które są częścią aparatu stałego. Oto wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, oraz co można zrobić, aby poprawić sytuację:

1. Dlaczego odczuwasz pierścienie?



Nieidealne dopasowanie pierścienia: Jeśli pierścień został założony "lekko bokiem", może wystawać poza kontur zęba, co prowadzi do podrażnienia języka.

Stykanie się pierścieni z dolnymi zębami: Jeśli jedynie pierścienie na szóstkach stykają się z dolnym łukiem zębowym, może to powodować dyskomfort i uczucie, że pierścień jest zbyt "długi".

Przyzwyczajanie się: W pierwszych tygodniach użytkowania aparatu stałego odczuwanie pierścieni i innych elementów aparatu jest normalne. Z czasem błony śluzowe języka i policzków zazwyczaj się adaptują.



2. Czy uczucie, że pierścień się rusza, jest normalne?



Lekki ruch pierścienia: Jeśli pierścień jest luźny, może to prowadzić do mikroruchów, co nie jest idealne. Powinien być dobrze osadzony na zębie.

Normalne odczucia: Aparat ortodontyczny, w tym pierścienie, wywierają nacisk na zęby. Wrażenie "ruszania" może być związane z pracą aparatu, ale warto skonsultować to z ortodontą, aby upewnić się, że pierścień jest prawidłowo zamocowany.



3. Jakie problemy mogą wystąpić?



Podrażnienia języka i błon śluzowych: Wystający lub źle dopasowany pierścień może powodować otarcia.

Przesuwanie się pierścienia: Jeśli pierścień rzeczywiście jest luźny, może to prowadzić do problemów z dokładnością leczenia lub uszkodzenia zęba (np. przez próchnicę pod pierścieniem).



4. Co możesz zrobić teraz?



Konsultacja z ortodontą:

Poinformuj ortodontę o swoich odczuciach podczas najbliższej wizyty.

Poproś o sprawdzenie, czy pierścień jest prawidłowo dopasowany i czy nie wymaga poprawki lub wymiany.



Wosk ortodontyczny:

Użyj wosku ortodontycznego na wystającą część pierścienia. Wosk złagodzi podrażnienia języka i zapobiegnie otarciom.



Higiena jamy ustnej:

Utrzymuj dobrą higienę wokół pierścieni, aby zapobiec gromadzeniu się płytki nazębnej i zmniejszyć ryzyko podrażnień.



Unikanie twardych pokarmów:

Staraj się unikać gryzienia twardych pokarmów, które mogą dodatkowo obciążać pierścienie lub je poluzować.



5. Czy się przyzwyczaisz?



W większości przypadków pacjenci adaptują się do aparatu w ciągu kilku tygodni. Jednak jeśli problem z pierścieniem utrzymuje się już 8 tygodni, warto skonsultować się z ortodontą, aby sprawdzić jego dopasowanie.



6. Kiedy udać się do ortodonty pilnie?



Jeśli pierścień faktycznie się rusza.

Jeśli czujesz ból lub zauważysz podrażnienie, które nie ustępuje.

Jeśli masz wrażenie, że pierścień utrudnia Ci gryzienie lub mówienie.



Podsumowanie



Czucie pierścienia po 8 tygodniach może wskazywać na problem z jego dopasowaniem, zwłaszcza jeśli wystaje lub podrażnia język. Skonsultuj się z ortodontą, który może poprawić jego pozycję lub zastosować inne rozwiązanie. W międzyczasie wosk ortodontyczny i odpowiednia higiena mogą pomóc zmniejszyć dyskomfort.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty