Pionowe cięcie brzucha a wysiłek fizyczny

Czy podciąganie się przez pacjenta, który około 4 godz. wcześniej miał zabieg chirurgiczny (pionowe cięcie brzucha na dł. około 20cm) może być przyczyną rozejścia się mięśnia prostego brzucha. Waga osoby 96 kg - podciąganie w pozycji poziomej.

Każdy wysiłek powodujący napięcie mięśni brzucha, a takowym jest np. podciąganie się może spowodować rozejście się mięśni prostych brzucha. Oczywiście wszystko zależy też od natężenia wysiłku jaki spowodował napięcie mięśni. Niewielki wysiłek przy dobrze zszytych, mocno powłokach brzusznych, pacjencie dobrze odżywionym i niezbyt obciążonym chorobowo nie powinien spowodować powikłań.