Jak postępować przy rozejściu mięśni prostych brzucha?

Dzień dobry, Przy okazji TK pęcherza dowiedziałam się, że mam rozejście mięśni prostych brzucha na 48mm. Jaka jest najlepsza opcja w tej sytuacji? Operacja czy fizjoterapia? Jeśli operacja to czy powinnam się bezpośrednio zgłosić z wynikami TK do chirurga czy trzeba wykonać jakieś dodatkowe badania? Pozdrawiam,
KOBIETA, 37 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

fizjoterapia jest zazwyczaj pierwszym wyborem leczenia w przypadku rozejścia mięśni prostych brzucha. Jest to bezpieczna i skuteczna opcja, szczególnie w początkowych i łagodniejszych przypadkach. Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia i techniki terapeutyczne, fizjoterapeuta może pomóc we wzmocnieniu mięśni brzucha, co może prowadzić do redukcji objawów i poprawy funkcjonalności ciała.

W niektórych przypadkach, w celu ułatwienia gojenia się i zmniejszenia dyskomfortu, można również stosować odpowiednie maści na blizny po rozstępie mięśni. Te specjalne preparaty mogą pomóc w redukcji widoczności blizn i przyspieszeniu procesu gojenia skóry.

Operacja jest zwykle rozważana, gdy rozejście mięśni jest poważniejsze, a fizjoterapia nie przynosi wystarczającej poprawy. Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz specjalista, który dokładnie oceni stan pacjenta i przeprowadzi szczegółową analizę korzyści i ryzyka związanych z operacją.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/rozejscie-miesnia-prostego-brzucha-cwiczenia-przyczyny-skutki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.