Jak postępować przy rozejściu mięśni prostych brzucha?
Dzień dobry, Przy okazji TK pęcherza dowiedziałam się, że mam rozejście mięśni prostych brzucha na 48mm. Jaka jest najlepsza opcja w tej sytuacji? Operacja czy fizjoterapia? Jeśli operacja to czy powinnam się bezpośrednio zgłosić z wynikami TK do chirurga czy trzeba wykonać jakieś dodatkowe badania? Pozdrawiam,

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
fizjoterapia jest zazwyczaj pierwszym wyborem leczenia w przypadku rozejścia mięśni prostych brzucha. Jest to bezpieczna i skuteczna opcja, szczególnie w początkowych i łagodniejszych przypadkach. Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia i techniki terapeutyczne, fizjoterapeuta może pomóc we wzmocnieniu mięśni brzucha, co może prowadzić do redukcji objawów i poprawy funkcjonalności ciała.
W niektórych przypadkach, w celu ułatwienia gojenia się i zmniejszenia dyskomfortu, można również stosować odpowiednie maści na blizny po rozstępie mięśni. Te specjalne preparaty mogą pomóc w redukcji widoczności blizn i przyspieszeniu procesu gojenia skóry.
Operacja jest zwykle rozważana, gdy rozejście mięśni jest poważniejsze, a fizjoterapia nie przynosi wystarczającej poprawy. Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz specjalista, który dokładnie oceni stan pacjenta i przeprowadzi szczegółową analizę korzyści i ryzyka związanych z operacją.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/rozejscie-miesnia-prostego-brzucha-cwiczenia-przyczyny-skutki