Planowanie ciąży a tętniak w mózgu

Czy ciąża zwiększa ryzyko pęknięcia tętniaka mózgu? Od 5 lat mam tętniaka tętnicy łączącej przedniej o wielkości 3-4 mm...który nie rośnie. Zrezygnowano czasowo z leczenia tego tętniaka - zbyt duże ryzyko- tętniak ma dosyć szeroką szyję oraz naczynie a którym leży jest dosyć wąskie... Teraz mam 33 lata i chciałabym zajśc w ciąże... Jak ciąża wpłynie na tego tętniaka? Czy ryzyko pęknięcia tętnika w ciąży jest większe niż normalnie?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Przed planowaniem ciąży powinna się Pani skonsultować z lekarzem neurochirurgiem, który oceni bezpieczeństwo ciąży i porodu.