Planowanie ciąży po usunięciu spirali antykoncepcyjnej

czy po drugiej spirali bez hormonow zwykla moge miec jakies problemy mam na mysli czy nie jest cos uszkodzone macica czy moge bez obawy zajsc w ciaze? boje sie ze cos moze sie uszkodzilo mam juz druga spirale pierwsza 5 lat teraz druga 3 rok ale chce ja zdjac bo zdecydowalismy sie na 2 dzidziusia prosze o dokladna odpowiedz . Dziekuje

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Możliwość zajścia w ciążę występuje już w pierwszym cyklu po usunięcia wkładki. Warto jednak przed staraniem o ciążę udać się na wizytę do specjalisty ginekologa, który dokona oceny narządu rodnego.