Płuca mierne rozedmowe w wyniku badania

proszę mi od powiedzieć co mojej mamie dolega dostała dzis wynik z płuc i ma napisane w nim -Płuca mierne rozedmowe,serce w normie,aorta poszerzona w częsci wstępnej

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W podanym wyniku nieprawidłowość stanowi: 1. Poszerzenie aorty w części wstępującej, co wymaga dokładniejszej diagnostyki naczyniowej. 2. Płuca rozedmowe to natomiast najczęściej wynik palenia papierosów lub zanieczyszczeń środowiskowych. W zależności od tego czy Pani mama ma jakiekolwiek objawy czy też choroby współistniejące być może konieczna jest dokładniejsza diagnostyka lub wdrożenie właściwego leczenia. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji proszę skonsultować się z lekarzem POZ, który pokieruje dalszym postępowaniem.