Po jakim czasie po leczeniu helicobacter pylori można zrobić badania kontrolne?

Witam! Po jakim czasie po leczeniu helicobacter można zrobić badania kontrolne? Wiem że najlepiej zrobić je z kału ponieważ we krwi może ona zostać jeszcze przez długi czas. Oraz czy muszę robić gastroskopię i czy po antybiotykach powinno od razu przejść czy dolegliwości mogą się jeszcze utrzymywać przez dłuższy czas? Proszę o pomoc bo męczy mnie to i nie bardzo wiem co robić. Do tego często z gardła w okolicach migdałów wydobywają mi się białe kulki jeżeli to tak można nazwać, po rozgnieceniu mają nieprzyjemny zapach co to może być? Jedni piszą że to resztki jedzenia drudzy że bakterie A jeszcze inni że ropa z migdałów tylko że mnie nic nie jest i gardło mnie nie boli czy to może mieć związek z helikobacter? Pozdrawiam

Lek. Michał Lenard

Badania kontrolne należy wykonać ok. 6 tygodni po zakończeniu leczenia. Tak, jak Pani napisała, nie należy wykonywać badań kontrolnych z krwi (przeciwciała utrzymują się długo). Nie ma potrzeby wykonywania ponownej gastroskopii. Dolegliwości powinny ustąpić po zakończeniu leczenia. Jeśli chodzi o opisywane przez Panią białe kulki, to prawdopodobnie są to resztki jedzenia, ale powinien je ocenić lekarz, aby móc postawić diagnozę. Pozdrawiam!