POCHP oraz guzek na płacie płucnym - jak leczyć?

  Wykonałam badania: wymaz z gardła - wynik Kliebsiella pneumoniane ++; posiew plwociny - wynik Haemophilus parainfluenzae, kliebsiella pneumonie, streptococcus viridans. Czy jest to niebezpieczne i zaraźliwe? Od 2 lat nęka mnie kaszel i zapalenie oskrzeli. Kilkakrotnie leczona byłam antybiotykami i czasowo było lepiej. Położyłam się w prywatnej klinice w celu zdiagnozowania mojej choroby. Po przeprowadzeniu tomografii klatki piersiowej stwierdzono POCHP oraz guzek na płacie płucnym 6mm. Dzisiaj otrzymałam badania wymazy z gardła i posiewu plwocin - wyniki przedstawiłam w pytaniu. Obecnie biorę wziewy - przepisano mi je w szpitalu. Proszę o poradę, co robić, ponieważ kolejki do specjalistów są ogromne a ja nie wiem czy jest to zaraźliwe (obawiam się o wnuki). Mam 60 lat. Pozdrawiam, Ewa

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Opisany przez Panią wynik posiewu wskazuje na florę fizjologiczną górnych dróg oddechowych. Flora fizjologiczna to bakterie, które zasiedlają pewne miejsca organizmu człowieka (jak jama ustna, gardło, drogi rodne itp.) i nie powodują objawów zakażenia.

Zdarza się, że bakterie stanowiące florę fizjologiczną zagrażają gospodarzowi lub osobom z otoczenia, ale jedynie jeżeli są to osoby z obniżoną odpornością (np. leczeni chemioterapią z powodu nowotworów, wcześniaki, nosiciele wirusa HIV).

Przewlekły kaszel to objaw charakterystyczny dla przewlekłego zapalenia oskrzeli (POCHP). Leczenie POCHP obejmuje stosowanie leków wziewnych, unikanie infekcji i właściwe ich leczenie. Warto także rozważyć szczepienia (np. przeciwko grypie, pneumokokom).

Pozdrawiam serdecznie