Podawanie witam przed chemioterapią

Witam serdecznie! Moja mama jest po operacji wycięcia pęcherzyka ż. w czasie której odkryto raka woreczka z naciekami na trzustkę. Jest zalecona chemioterapia. Jestem załamana i nie wiem jak jeszcze mogę jej pomóc zanim rozpocznie się ten wyniszczający organizm proces chemiczny.Pomyślałam oczywiście o odpowiedniej diecie i dostarczaniu witamin ale lekarz powiedział, że nie ma potrzeby dostarczać zwiększonej dawki witamin i że nie da się przygotować do chemii. Czy wit. C,E i B17 zaszkodzą

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, podawanie witamin nie powinno zaszkodzić, ale z dużym prawdopodobieństwem nie pomoże też w leczeniu. Można zadbać o prawidłowe odżywienie mamy, gdyż w zależności od rodzaju leczenia i reakcji organizmu mogą pojawić się mdłości i mama nie będzie w stanie przyjmować odpowiedniej ilości pokarmu.
Jednak ogólnie mówiąc lekarz ma racje i pacjenci nie muszą odpowiednio przygotowywać się do rozpoczęcia chemioterapii, nie zmienia to rokowań leczenia.

Podawanie preparatów witaminowych powinna Pani skonsultować z lekarzem, wiele z nich może nie tylko nie pomóc, co nawet zaszkodzić - np. łykanie wit. B12 w czasie chemii jest niebezpieczne.

Lepiej w miarę możliwości uzupełniać dietę w sposób naturalny , włączając do niej produkty bogate w minerały, witaminy czy kwasy nienasycone tłuszczowe. Jeśli Pani Mama ma apetyt i dobrze znosi leczenie dieta połączona z chemią powinna wystarczyć. Proszę spróbować koktajli owocowo-warzywnych, lekkostrawnej i szalenie zdrowej kaszy jaglanej czy gęstych i odżywczych zup jarzynowych.

pozdrawiam Justyna Marszałkowska-Jakubik www.e-prolinea.pl