Podejrzenie bielactwa przy niedoczynności tarczycy

Witam, od około 4 miesięcy leczę się na niedoczynność tarczycy. 2 tygodnie temu byłam na wakacjach i moja skóra opaliła się. Wtedy pojawiły się na moich dłoniach białe plamki (kilka malutkich o średnicy 2-3 mm, 3 większe do 1 cm). Czy to może być bielactwo? Czy dermatolog pomoże w takiej sytuacji ?

Dzień dobry,

Zmiany bielacze mogą współistnieć z niedoczynnością tarczycy. Obie choroby mają tło autoimmunologiczne i polegają na nieprawidłowej reakcji organizmu w odpowiedzi na własne antygeny, które rozpoznawane są jako obce. Opisywane przez Panią zmiany mogą być plamkami depigmentacyjnymi obecnymi w bielactwie. Leczenie bielactwa jest trudne, ale bardzo ważną rolę odgrywa ograniczenie stresu, gdyż stres może nasilać objawy choroby. Proszę skontaktować się z lekarzem, który po ocenie zmian zaleci odpowiednie postępowanie. I proszę w miarę możliwości starać się unikać stresu.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz