Bielactwo a choroba Hashimoto

Witam serdecznie. Od 19 lat cierpię na bielactwo. Pierwsze plamki pojawiły się u mnie na dłoni w wieku 33 lat i niestety są to zmiany postępujące. Obecnie mam zmiany bielacze na całym ciele i w różnym natężeniu. Dzisiaj - po tylu latach - usłyszałam od endokrynologa ( mam guzki na tarczycy ), że przy chorobie Hashimoto ( też dzisiaj mi ją zdiagnozowano ) bielactwo współwystępuje. Czy to prawda? i czy rzeczywiście nie ma na to leku?

Dzień dobry,

Niestety, to co powiedział Pani lekarz, to prawda. Bielactwo może współwystępować z chorobą Hashimoto. Obie choroby mają tło autoimmunologiczne i są chorobami z autoagresji. Jeśli chodzi o bielactwo nabyte, to niestety jego leczenie jest bardzo trudne. W terapii (warto skontaktować się z dobrym dermatologiem) bardzo ważne jest unikanie stresu, wysypianie się i racjonalna dieta, te działania mogą nieco zahamować postęp choroby. Na szczęście obecnie są skuteczne kosmetyki, które służą do maskowania zmian bielaczych na skórze.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz