Podejrzenie choroby Hashimoto a wynik badania przeciwciał ANA

Od roku ANTY TPO 80, aktualnie 90 (norma do 34). Hormony tarczycy bez zmian, usg bez zmian.ANA 1 dodatnie, ANA 3 ujemne. Immunolog wykluczył schorzenia układowe, skierował do endokrynologa - podejrzenie Hashimoto. Czy mimo prawidłowych hormonów raczycy i usg to możliwe? Jakie badania w celu podstawienia pewnej diagnozy? Leczę nerwicę, depresję, mam problemy z uszami (pisk, uczucie pełności,rozpierania, tykania,płynu w uszach czasami nadwr.na dźwięk).Czy może to mieć związek z Hashimoto?

Dzień dobry,

Istnieje niewielki odsetek populacji z podwyższonymi przeciwciałami antyTPO. U osób tych nigdy nie dochodzi do rozwoju niedoczynności tarczycy... Niestety u większości po jakimś czasie dochodzi do rozwoju pełnoobjawowej choroby Hashimoto, którą można skutecznie leczyć. Jeśli ma Pani prawidłowe hormony i usg tarczycy, a jednie podwyższone przeciwciała anty TPO, to powinna Pani sobie raz na jakiś czas przesiewowo oznaczać TSH, jeśli będzie nieprawidłowe, to wówczas wskazane jest oznaczenie obwodowych hormonów tarczycy i włączenie leczenia. Na razie wymaga Pani obserwacji. Proszę unikać stresu, bo niekorzystnie działa na nasz układ immunologiczny. Kontrolne TSH za ok. 3 mies. lub wcześniej w przypadku gorszego samopoczucia. Na razie na spokojnie... Jeśli u Pani w rodzinie wstępowała choroba Hashimoto, to ma Pani większe szanse, że i u Pani się ona rozwinie. Na razie proszę unikać stresu, wysypiać się i dbać o prawidłowe dobre odżywianie. Jeśli po 3 mies. TSH będzie prawidłowe, to kolejne oznaczenie za ok. 6 mies. lub wcześniej w sytuacjach j.w.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz