Wyniki badań a możliwość choroby Hashimoto

W usg Miąższ nieco niejednorodny. Nieco wzmożone przepływy. W PL słabo wydzielający się obszar hipoechogenny 7/5mm. Tsh z 04.11- 0,74 Tsh z 29.12- 1.50 Anty TPO W NORMIE Anty TG 72.76 (norma <4.11) Ft3 5.58 (norma 2.63-5.70) Ft 4 w normie Czy to hasimoto? Czy ta zmiana to może być nowotwór?

Dzień dobry,

Słabo "wydzielający się obszar hipoechogeniczny" może być wynikiem podwyższonego miana przeciwciał antyTG, (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy)a więc stanu zapalnego miąższu tarczycy. Ma Pani tendencje wzrostową jeśli chodzi o TSH, a więc niewykluczone, że za jakiś czas może Pani rozwinąć jawną niedoczynność tarczycy, ale wcale nie jest to przesądzone. Jak na razie hormony obwodowe są bardziej na :"wyższym" niż na "niższym" poziomie. Proszę się na zapas nie denerwować, bo stres może zwiększać miano przeciwciał przeciwtarczycowej. Warto rozważyć zmianę stylu życia, odpowiednią dietę - jak w chorobie Hashimoto i obserwację. Proponuję powtórzenie TSH i hormonów obwodowych za ok. 3 miesiące. Nie zaszkodzi Pani mała dawka selenu, który wykazuje u niektórych osób korzystny wpływ na miano przeciwciał. Proszę nie zapominać o suplementacji witaminą D3. Jeśli chodzi o nowotwór, to proszę do tematu podejść na spokojnie. Choć zmiany hipoechogeniczne są najbardziej podejrzane, to statystycznie ok. 1 na 20 jest zmianą nowotwworową, natomiast w przypadku podwyższonego miana przeciwciał takie zmiany mają prawo pojawiać się w tarczycy i są dość typowe. Oczywiście za ok. 6 miesiecy warto powtórzyć usg tarczycy celem kontroli.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w Nowym 2016 Roku!

Marek Derkacz