Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Choroba Hashimoto - wyniki badań

USG tarczycy płat prawy o wymiarach 19x17x43, struktura płata niejednorodna hipoechogoniczna, w dolnym biegunie ognisko hyperechogeniczne 4x6mm, płat lewy17x18x44, struktura płata niejednorodna n hipoechogeniczna cieśń:4mm. Proszę powiedzieć co to znaczy? I czy to zmiany rakowe? Proszę powiedzieć czy mam te chorobę hashimoto. Podaję jeszcze moje ostatnie wyniki: ths 10.070 anty TPO366.30 FT3 4.79 biore letrox150.
ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!
Na podstawie obrazu z badania Usg zwykle nie można zdiagnozować zmiany nowotworowej. Najczęściej badaniem rozstrzygającym jest tzw. BAC (biopsja cienkoigłowa guzka tarczycy), którą zleca lekarz jeśli uznaje, że obraz guzka jest "podejrzany". Standardowo biopsję wykonuje się w guzkach o wielkości powyżej 1cm, a także w mniejszych jeśli mają jedną z kilku cech szczególnych (hipoechogeniczność guzka, zwapnienia w guzku, nieregularna granica).
W Pani przypadku wymiary oraz obraz guzka (o ile lekarz nie zdecyduje inaczej) nie wymagają dalszej diagnostyki, jedynie systematycznej obserwacji.
Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna tarczycy. Można ją rozpoznać na podstawie badania USG (hipoechogeniczność miąższu), podwyższonego poziomu przeciwciał antyTPO, wskaźników laboratoryjnych niedoczynności tarczycy (TSH, fT4, fT3). Wyniki badań, które Pani przedstawiła rzeczywiście wskazują na występowanie niedoczynności tarczycy pod postacią choroby Hashimoto.
Dawkę leków dobiera się na podstawie kontroli badania TSH – jednak nie wcześniej niż po kilku tygodniach od jej zmiany (co najmniej 6 tygodni).
Pozdrawiam serdecznie!
 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy