Jak interpretować wynik badania TSH i czy świadczy on o chorobie Hashimoto?
Mam 47 lat i od pewnego czasu mam zaburzenia miesiączkowanie ( plamienia, przedłużające się miesiączki, zlewne nocne poty, źle śpię, jestem rozdrażniona). Lekarz podejrzewał menopauzę, ponieważ badania ginekologiczne są w normie. Zlecił też badanie tarczycy. Bardzo proszę o interpretację wyników: TSH 1,73 FT3 4,61,FT4 16,52 TPO 7,06 TG 9,63. Usg: tarczyca niepowiększona , nieznacznie niejednorodna echogenicznie . Płat prawy o wymiarach 14x15x43m, V=4,8ml, bez ewidentnych zmian ogniskowych. Płat lewy o wymiarach 14x13x42, V=4ml, bez ewidentnych zmian ogniskowych. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone. Czy to hashimoto, czy na wyniki może wpływać przeziębienie?

KOBIETA, 47 LAT ponad rok temu
Lek. Wojciech Zygmunt
60 poziom zaufania
Wyniki są w normie. Jedyną sugestią co do choroby Hashimoto jest niejednorodnie echogeniczna tarczyca, która sugeruje jakiegoś rodzaju naciek zapalny w tarczycy. Ze względu na to iż choroba Hashimoto przebiega zmiennie z fazami niedoczynności, nadczynności, a także eutyreozy (prawidłowe wyniki), potwierdzeniem występowania choroby będzie dla pani wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i ocena pobranego preparatu tarczycy pod mikroskopem.