Co oznacza tarczyca o gładkich obrysach; echogram miąższu w całości niejednorodny?

Bardzo proszę o dokładne objaśnienie wyniku badania usg. Jak bardzo wynik jest nieprawidłowy i czy to już potwierdza chorobę Hashimoto? Badanie USG tarczycy; Tarczyca o gładkich obrysach; echogram miąższu w całości niejednorodny, z licznymi rozsianymi strefami hypoechogenicznymi i o wzmożonym przepływie PD - zapalenie. Prawy płat o wymiarach 17x17x4mm, obj. 7,2ml, lewy płat - 18x 16x 45mm, obj. 6,6ml, cieśń szerokości 3mm. Przy tylnej powierzchni prawego płata hypoechogeniczny guzek 10x 4mm - gruczolak przytarczycy? Struktury krtani symetryczne, tchawica o prawidłowym świetle i przebiegu. Obustronne węzły chłonne oczynowe obustronnie przy naczyniach szyjnych, wielkości do 11mm.

Lek. Wojciech Zygmunt

Obraz USG tarczycy jak najbardziej może świadczyć o chorobie Hashimoto, ale jej nie potwierdza. Aby potwierdzić chorobę Hashimoto należy rozpoznać niedoczynność tarczycy na podstawie badań hormonalnych oraz wykazać obecność przeciwciał anty-TPO. Inną możliwością jest wykazanie charakterystycznego obrazu choroby Hashimoto w badaniu cytologicznym, do którego konieczne jest wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC).