Podejrzenie guza chromochłonnego nadnerczy

Witam kilka dni temu trafiłem do szpitala z powodu gwałtownych spadków cukru do 35 mg/dl i skoków ciśnienia i tętna 170/90 tętno 130 Zrobiono mi szereg badań m.in. zbiórkę moczu z dwóch dób. Na karcie mam diagnozę Hipoglikemia Reaktywna. Hiperinsulinemia. Podejrzenie guza chromochłonnego nadnerczy. Lekarz powiedział, że jak badanie wyjdzie dodatnio trzeba będzie pogłębić diagnostykę. Zastanawiam się czy nie lepiej abym prywatnie poszedł zrobić teraz TK i RM zamiast czekać na wynik badania moczu.
MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu

Zatrucia grzybami - metody leczenia

W przypadku zatrucia grzybami może dojść do poważnego zniszczenia wątroby, a wtedy konieczne może być wykonanie dializy wątroby. Na czym polega taki zabieg? Wyjaśnia to toksykolog, dr Piotr Burda.

Witam.

Przy podejrzeniu guza chromochłonnego istotny jest przede wszystkim wynik badań biochemicznych.

Badania obrazowe są również ważne ale z innego względu.

Jeśli w badaniu USG stwierdzono u Pana guz nadnerczy, to za pomocą TK z kontrastem można zróżnicować czy jest to zmiana łagodna, czy złośliwa (ważna jest gęstość zmiany, szybkość wypłukiwania kontrastu a także wielkość zmiany).
W przypadkach wątpliwych oraz przy pheochromocytoma pomocne jest badanie MRI.

Jeśli natomiast nie stwierdzono guza nadnerczy, to mają tutaj również zastosowanie w/w badania tj. TK i MRI jamy brzusznej i klatki piersiowej ale diagnostyka jest trudniejsza.
W takiej sytuacji może być konieczne wykonanie w pierwszej kolejności scyntygrafii receptorowej całego ciała i następnie TK/MRI podejrzanych w scyntygrafii obszarów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty