Guz chromochłonny w lokalizacji pozanadnerczowej
Witam serdecznie. Czy badanie MRI jamy brzusznej z kontrastem jest w stanie wykryć guz chromochlonny w jamie brzusznej w lokalizacji pozanadnerczowej? Lekarz zlecił mi to badanie w celu wykluczenia guza chromochlonnego.

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Dzień dobry,
Tak, MRI jest lepszym badaniem jeśli chodzi o wykrywanie guzów chromochłonnych w lokalizacji pozanadnerczowej w porównaniu to TK z kontrastem, którą wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzenia zmiany zlokalizowanej w nadnerczu.
Innym badaniem charakteryzującym się dużą czułością, sięgającą nawet 100%, jednak przy nieco niższej swoistości, bo wynoszącej statystycznie około 70–80% jest scyntygrafia z użyciem metajodobenzyloguanidyny znakowanej radiojodem - tzw. MIBG.
Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz