Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podejrzenie zakrzepicy zatok

Witam. Miałam robiony rezonans głowy, lekarz neurochirurg podejrzewa zakrzepiczatok, zostałam skierowana jeszcze raz na rezonans głowy, tym razem veno. Ma uporczywe, codzienne bóle głowy. .Czy zakrzepica zatok to bardzo poważna sprawa? Czy mogę latać samolotem? Czy czekać na rezonans z NFZ(data na wrzesień), czy lepiej szybko zrobić prywatnie? Czy palenie papierosów może być przyczyną zakrzepicy w mózgu? Bardzo proszę o odp. lekarza neurochirurga/neurologa. Dziękuję
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Zakrzepica zatok żylnych jest poważną, ale też rzadką chorobą naczyniowa mózgu, w fazie ostrej i nasilonej prowadzić może do udaru mózgu. Charakter dolegliwości raczej wskazuje na proces przewlekły , być moze podejrzenie przebytej niepełnej zakrzepicy z ograniczeniem odpływu żylnego z mózgowia ,lub łagodnego nadciśnienia śródczaszkowego.
Zaproponowane badania są jak najbardziej wskazane, można w celu szybszego i tańszego zobrazowania stanu zatok wykonać angio-TK mózgowia z tzw. sinusografią i fazą żylną oraz oceną światła zatok.
Palenie może sprzyjać zakrzepicy nie tylko zatok żylnych, latanie samolotem i przeciążenia z nim związane mogą powodować przejściowy zastój żylny w mózgowiu co może nasilać objawy.
Należy wykoać tez badanie dna oczu i wykluczyć objawy zastoju żylnego w naczyniach dna oka i objawów wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego.
Zakrzepica zatok żylnych jest chorobą wzglednie rzadką i mającaą bardziej burzliwy przebieg, częstsze u młodych kobiet bywa tzw. łagodne ( idiopatyczne ) nadciśnienie śródczaszkowe, które ma podobną symptomatologię.
Leczenie opiera się na stosowaniu terapii p/krzepliwej, p/ płytkowej lub w skrajnych postaciach konieczne może być leczenie zabiegowe - wewnątrznaczyniowe ( stenowanie zatok żylnych/żył szyjnych).
Po badaniach konieczna konsultacja neurologa /neurochirurga.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy