Podejrzenie zespołu Cushinga i plany dotyczące macierzyństwa

Dzień dobry, Podejrzewają u mnie zespół Cushinga. Jeżeli faktycznie jestem chora to czy będę mogła mieć dzieci?

Witam Panią,

Najpierw trzeba postawić ostateczną diagnozę i ustalić co jest przyczyną zespołu Cushinga - czy przyczyna leży w przysadce i wtedy mamy do czynienia z chorobą Cushinga, czy może w nadnerczach. Jeśli ma Pani gruczolaka nadnercza, to po jego usunięciu można podejmować próby zajścia w ciążę. Jeśli przyczyną jest gruczolak przysadki, to będzie Pani wymagała usunięcia zmiany - najczęściej operację wykonuje się przez zatokę klinową (dostęp przez nos). W takim przypadku koniecznie trzeba oddać się w ręce dobrego operatora, bo wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia pozostałej części przysadki co może mieć wpływ na płodność. W razie obecności gruczolaka przysadki polecam prof. Zielińskiego ze Szpitala na Szaserów w Warszawie. Jeśli chodzi o nadnercza, to bardzo dobry jest profesor Otto ze Szpitala na Banacha w Wwie. Dobrze wykonana operacja (o ile zajdzie taka potrzeba) znacznie zwiększy Pani szanse na zajście w ciążę i szczęśliwe jej donoszenie. Będzie dobrze, głowa do góry :)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz