Podwójny kanał aorty w wyniku USG u męża

Witam, mój mąż miał wykonane badanie usg. W badaniu tym jest opis takiej treści: W aorcie brzusznej nad rozwidleniem na odcinku 2,5 cm widoczny podwójny kanał aorty – rozwarstwienie na krótkim odcinku, zrekanalizowana blaszka miażdżycowa, aorta brzuszna w tym fragmencie szerokości 22mm. Proszę powiedzieć, co to oznacza, jak leczyć to schorzenie oraz czy jest to bardzo grożne? Z góry dziękuję

Dzień dobry,

Proszę skonsultować się z dobrym kardiochirurgiem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Do czasu wizyty mąż powinien mierzyć sobie regularnie ciśnienie krwi i nie dopuszczać do zbyt wysokich jego wartości. Optymalne wartości to ok. 110/70 mmHg.Jeżeli wartości ciśnienia bedą zbyt wysokie, to należy wprowadzić jakiś lek hipotensyjny.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med.Marek Derkacz