Podwyższone CRP u 4,5-latki - jak znaleźć przyczynę?

Witam, mam 4,5-letnią córkę, wczoraj od pediatry dostałam skierowanie do szpitala. CRP -18,4, ból brzuszka, więc podejrzenie wyrostka. W szpitalu USG brzuszka wyszło prawidłowo, córkę przestał boleć brzuch, natomiast poziom CRP wzrósł do 23. Jestem z nią w domu, mamy zgłosić się dzisiaj do pediatry w klinice, żeby znaleć przyczynę zakażenia. Czy mogło to wszystko się zacząć po śliwce, którą mała zjadła po śniadaniu? Wymiotowała tylko raz, właśnie po śliwce, a wcześniej nie skarżyła się na brzuch. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zasadniczo błąd dietetyczny nie jest przyczyną podwyższonego CRP. Jest to wskaźnik stanu zapalnego i w tym kierunku należałoby prowadzić diagnostykę.

W przypadku bólu brzucha, po stwierdzeniu prawdidłowego obrazu jamy brzusznej w USG, można podejrzewać np. zakażenie układu moczowego, czy zapalenie błony śluzowej żoładka. Sadzę jednak, że przy tego rodzaju schorzeniach obecny byłby szereg innych objawów.

Stan zapalny może być także niezależny od bólu brzucha i dotyczyć innych narządów.

Oczywiście należy pamiętać, że przy większości chorób wieku dziecięcego, jako pierwszy objaw, dzieci zgłaszają ból brzucha.