Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższone MCV

Dzień dobry, odebrałam dzisiaj wyniki morfologii. Wizyta u lekarza dopiero za kilka dni, ale nie wiem co o tym myśleć. Proszę o interpretację wyników. Morfologia: MCH - 33,60 pg, MCV - 99,3 fl, płytki krwi - 124, RDW - 11,7%. Biochemia podstawowa: ALT - 60 U/l, AST - 40 U/l. Czy te wyniki mogą oznaczać coś złego? Czy należałoby powtórzyć wyniki morfologii? A może zrobić zupełnie inne, bardziej specjalistyczne badania? Już sama nie wiem czy coś z moimi wynikami jest nie tak, czy jednak jest w porządku. Martwię się i przed wizytą u lekarza chciałabym wiedzieć mniej więcej, czy jest dobrze, czy źle. Bardzo proszę o pomoc i fachową interpretację wyników morfologii. Pozdrawiam i dziękuję
ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Nieco podwyższona średnia objętość krwinek czerwonych (MCV) może wskazywać na niedobór witaminy B12 i/lub kwasu foliowego, co prowadzić może do niedokrwistości. Warto więc oznaczyć stężenia witaminy B12 i kwasu foliowego we krwi. Nieco obniżone stężenie płytek krwi może towarzyszyć tym niedoborom, choć nie można wykluczać innych przyczyn.

Zwiększenie aktywności ALT może świadczyć o uszkodzeniu wątroby. Warto monitorować aktywność tego enzymu, zaburzenie może okazać się przejściowe.

Doradzam wizytę u lekarza, gdyż wyiwad oraz badanie fizykalne uzupełnione badaniami dodatkowymi są niezbedne dla ustalenia przyczyn powyższych odchyleń.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy