Podwyższone TSH, a lekarz na urlopie...

Witam. Bardzo proszę o pomoc. Jakieś 3 tygodnie temu zauważyłam z prawej strony opuchliznę na mojej szyi. Dzisiaj czuję dyskomfort ucisku w gardle. Mój lekarz rodzinny w zeszłym tygodniu zlecił badanie krwi, które dzisiaj odebrałam. Jestem przerażona wynikami. Niestety, lekarz udał się na urlop. Czy mam zgłosić się do kogoś innego, czy w moim przypadku kwestia kilku dni nie robi różnicy. Bardzo niepokoi mnie wysoki poziom TSH = 42,630 ulL/ml. Oczywiście jest też podwyższony cholesterol 241 (z czym nigdy do tej pory nie miałam problemu). Zauważyłam w ostatnim miesiącu około 3 kg przybranej wagi, której mimo diety nie mogę się pozbyć. Mam 38 lat, przy wzroście 160cm moja waga zazwyczaj wahała się od 56 do 58 kg. Dziś ważę już około 61,5 kg. Myślałam, że to poświąteczny skutek, ale po każdym posiłku czuję się jakbym była spuchnięta. Podam inne dane, które nie były w normie z odebranego wyniku badań: cholesterol HDL 71 (w normie); cholesterol LDL 153,2; glukoza 79 (w normie); mocz wyszedł w normie; bazocyty 1,1%; hemoglobina 11,7; hematokryt 36,8%; MCH25,1; RDW-CV 16%; MPV 11,6%. Badania morfologii nie są tak niepokojące, jak znacznie odbiegający od normy poziom TSH. Bardzo proszę o opinię mojego stanu. Czy już dziś zacząć stosować się do diety bogatszej w białko? Czy jeżeli do codziennej diety wprowadzę ryby morskie, to pomoże to w moim stanie? Czy po braniu środków farmaceutycznych opuchlizna szyi ustąpi, czy należy wykonać zabieg?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Znacznie podwyższony wynik TSH wskazuje na niedoczynność tarczycy. Typowe dla niej są także pozostałe odchylenia w wynikach badań laboratoryjnych - podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL, niedokrwistość. Niedoczynność tarczycy może być także przyczyną przyrostu masy ciała.

Opisywana przez Panią "opuchlizna" szyi, jak również uczucie ucisku w gardle mogą być spowodowane powiększeniem tarczycy, czyli tzw. wolem.

Jeśli czuje się Pani dobrze, a Pani lekarz rodzinny wraca za 2 czy 3 dni, może Pani spokojnie poczekać na wizytę. Jeśli jednak lekarz wyjechał na długo, powinna Pani wybrać się do innego internisty/lekarza rodzinnego, który podejmie odpowiednie kroki. Na pewno trzeba będzie powtórzyć badanie TSH, wykonać oznaczenie hormonów tarczycy, badanie USG szyi. W zależności od wyników, możliwe, że konieczna będzie wizyta u endokrynologa, który ustali dalsze postępowanie (odpowiadając na Pani pytanie o sposób leczenia wola).

Nie ma uzasadnienia stosowanie w Pani przypadku diety wysokobiałkowej. Jeśli chodzi o wprowadzenie do jadłospisu ryb - z pewnością ich spożywanie niesie za sobą szereg korzyści dla organizmu, dlatego warte jest polecenia, jednak raczej nie rozwiąże ono ewentualnych problemów z tarczycą.

Pozdrawiam.