Podwyższony cukier - czy można stosować tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry. Mam 32 lata. W drugiej ciąży podejrzewano u mnie cukrzycę ciążową. Byłam w szpitalu, zrobiono mi profil i nic nie wykazało. Teraz 1,5 roku po porodzie mam podwyższony cukier. Na czczo zdarza się nawet 123. Przez ten czas biorę tabletki antykoncepcyjne. Na ciele pojawiają mi się plamy, a jak się podrapię lekko, to na dłuższy czas zostają mi czerwone pręgi. Pytałam też swojego lekarza, czy mimo swojej nadwagi mogę zażywać antykoncepcję. Odpowiedział, że tak, bo tabletki działają na przysadkę mózgową. Pytanie moje jest takie: czy tabletki mają coś wspólnego z podwyższonym cukrem?

Witam serdecznie.

Tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na metabolizm węglowodanów i powodować zaburzenia tolerancji glukozy. Wpływają także na metabolizm insuliny oraz mogą powodować insulinooporność tkanek na insulinę. U zdrowych kobiet jednak nie powinny wpływać na wynik poziomu glukozy na czczo.

Jeżeli chodzi o otyłość, to nie jest ona przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, jednak w przypadku takim konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas terapii.

Jednak proszę pamiętać, że nadmierna masa ciała także może wpływać niekorzystnie na metabolizm węglowodanów, czyli jest Pani zagrożona wystąpieniem cukrzycy.

Wskazana jest konsultacja z lekarzem i rozszerzenie badań.

Pozdrawiam